Táborníci z Kančí strže

„V srdci zůstaň Šlakem mizerným!“

Poprvé na táboře

Vážení rodiče,
rozumíme tomu, že poslat dítě na tábor, může vyvolávat určité obavy a nejistotu. Přesto, že se zde nechci příliš obšírně rozepisovat na toto téma, chci vám nabídnout pár základních informací, které snad Vaše obavy rozptýlí.

  • Strach
  • Stesk
  • Šikana
  • Závěrem

Zavzpomínejte na svůj první tábor. Co se vám líbilo, co vás bavilo a čeho jste se báli. Ať už jde o první dny ve škole nebo na táboře, dítě vždy vstupuje do neznámého prostředí. Dokonce i když pojede se starším sourozencem, tento má často jiné starosti a zájmy, než se „starat“ o mladšího brášky či sestřičku. Je tedy zbytečné další stresování dítka výroky: „Oni ti ukážou, co je pořádek. Tam budeš muset poslouchat!“ a podobně. Nelze se pak divit, že se mu nebude chtít. Mluvte s ním raději o tom, co může čekat hezkého, zábavného, zajímavého.

Malým táborníkům se občas zasteskne. Nejčastěji večer před spaním si vzpomenou na rodiče a tak leckdy ukápne i nějaká slzička. Z uplakaného dopisu nebo zoufalého telefonátu můžete mít dojem, že dítě je vystresované a úplně na dně a pro jeho vysvobození musíte podniknout okamžitou záchrannou výpravu. Zde máme prosbu: Výpravu odložte a raději zavolejte vedení tábora. V drtivé většině případů se věci mají tak, že se dítě účastní programu, steskem trpí denně v souhrnu 5-10 minut, má kamarády a je jinak spokojené.

Hodně napomůžete, když své pochybnosti svěříte nám, nepodlehnete vlastnímu stesku a své dítě podpoříte sdělením, že jste na něho pyšní, velmi si přejete, aby tábor dokončilo a těšíte se, až vám bude vyprávět o všem, co prožilo.

Zásadně před táborem svému dítěti neslibujte, že pro něj přijedete, kdy bude chtít!

Před táborem se osvědčuje lehký trénink samostatnosti dítěte. Zkuste mu zařídit přespání u kamaráda nebo příbuzných a postupně jej zbavovat přehnané závislosti na domově.

Pokusy šikanovat slabší nebo odlišné jedince se mohou vyskytnout v každém dětském kolektivu. I ve škole se učitelé občas s něčím podobným potýkají. Výhodou táborů je, že děti mají velkou důvěru ke svým vedoucím a nebojí se s nimi mluvit o svých potížích a problémech. U nás je v každém oddíle kolem 15-ti dětí což dává vedoucím možnost je dobře poznat a sledovat vztahy v kolektivu. Největší výhodou pak je fakt, že kolektiv našich táborníků je v podstatě stálý, takže se děti navzájem znají. Díky tomu se k sobě v oddíle chovají kamarádsky a každoročně nás drsní puberťáci překvapují svým dobrým vztahem k menším nováčkům, které dostanou na starost v celotáborových hrách.

Náš kolektiv tvoří stálí vedoucí, kteří se schází a připravují program po celý rok. Snažíme se vymyslet bohatý program, který bude děti bavit a bude každý rok jiný. I když příprava tábora a aktivit během roku je časově náročná a nejedni z nás pro ně obětují mnoho volného času a svou dovolenou, jsou pro nás odměnou šťastné a usměvavé děti a následně jejich rodiče.

Chápu, že své děti svěřujete do rukou někoho cizího, proto budu velice rád, když se na mě včas a bez ostychu obrátíte s jakýmkoliv dotazem, nejasností či s osobní schůzkou.

12. 02. 2022 17:02